Seznam olympijských medailistů ve skocích na lyžích
Skoky na lyžích se objevily už na prvních zimních olympijských hrách v roce 1924 v Chamonix, ale jen s jednou disciplínou a to závodem jednotlivců na velkém můstku. Postupně byly do programu zimních olympijských her zařazeny další disciplíny a to v roce 1964 závod jednotlivců na středním můstku a v roce 1988 závod družstev na velkém můstku.
Muži
Střední můstek
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 1924.
Velký můstek
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 1964.
Velký můstek družstva
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 1988.
Rok | Můstek | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|---|
ZOH 1988 Calgary |
K-114 |
Finsko (FIN) Ari-Pekka Nikkola Matti Nykänen Tuomo Ylipulli Jari Puikkonen |
Jugoslávie (YUG) Primož Ulaga Matjaž Zupan Matjaž Debelak Miran Tepeš |
Norsko (NOR) Ole Christian Eidhammer Jon Inge Kjørum Ole Gunnar Fidjestøl Erik Johnsen |
ZOH 1992 Albertville |
K-120 |
Finsko (FIN) Ari-Pekka Nikkola Mika Laitinen Risto Laakkonen Toni Nieminen |
Rakousko (AUT) Heinz Kuttin Ernst Vettori Martin Höllwarth Andreas Felder |
Československo (TCH) František Jež Tomáš Goder Jaroslav Sakala Jiří Parma |
ZOH 1994 Lillehammer |
K-120 |
Německo (GER) Hansjörg Jäkle Christof Duffner Dieter Thoma Jens Weissflog |
Japonsko (JPN) Džinja Nišikata Takanobu Okabe Noriaki Kasai Masahiko Harada |
Rakousko (AUT) Heinz Kuttin Christian Moser Stefan Horngacher Andreas Goldberger |
ZOH 1998 Nagano |
K-120 |
Japonsko (JPN) Takanobu Okabe Hiroja Sajto Masahiko Harada Kazujoši Funaki |
Německo (GER) Sven Hannawald Martin Schmitt Hansjörg Jäkle Dieter Thoma |
Rakousko (AUT) Reinhard Schwarzenberger Martin Höllwarth Stefan Horngacher Andreas Widhölzl |
ZOH 2002 Salt Lake City |
K-120 |
Německo (GER) Sven Hannawald Stephan Hocke Michael Uhrmann Martin Schmitt |
Finsko (FIN) Matti Hautamäki Veli-Matti Lindström Risto Jussilainen Janne Ahonen |
Slovinsko (SLO) Damjan Fras Primoz Peterka Robert Kranjec Peter Žonta |
ZOH 2006 Turín |
K-125 |
Rakousko (AUT) Andreas Widhölzl Andreas Kofler Martin Koch Thomas Morgenstern |
Finsko (FIN) Tami Kiuru Janne Happonen Janne Ahonen Matti Hautamäki |
Norsko (NOR) Lars Bystøl Bjørn Einar Romøren Tommy Ingebrigtsen Roar Ljøkelsøy |
ZOH 2010 Vancouver |
K-125 |
Rakousko (AUT) Wolfgang Loitzl Andreas Kofler Thomas Morgenstern Gregor Schlierenzauer |
Německo (GER) Michael Neumayer Andreas Wank Martin Schmitt Michael Uhrmann |
Norsko (NOR) Anders Bardal Tom Hilde Johan Remen Evensen Anders Jacobsen |
ZOH 2014 Soči |
K-125 |
Německo (GER) Andreas Wank Marinus Kraus Andreas Wellinger Severin Freund |
Rakousko (AUT) Michael Hayböck Thomas Morgenstern Thomas Diethart Gregor Schlierenzauer |
Japonsko (JPN) Reruhi Shimizu Taku Takeuchi Daiki Ito Noriaki Kasai |
ZOH 2018 Pchjongčchang |
K-125 |
Norsko (NOR) Daniel-André Tande Andreas Stjernen Johann André Forfang Robert Johansson |
Německo (GER) Karl Geiger Stephan Leyhe Richard Freitag Andreas Wellinger |
Polsko (POL) Maciej Kot Stefan Hula Dawid Kubacki Kamil Stoch |
ZOH 2022 Peking |
K-125 |
Rakousko (AUT) Stefan Kraft Daniel Huber Jan Hörl Manuel Fettner |
Slovinsko (SLO) Lovro Kos Cene Prevc Timi Zajc Peter Prevc |
Německo (GER) Constantin Schmid Stephan Leyhe Markus Eisenbichler Karl Geiger |
Ženy
Střední můstek (ženy)
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 2014.
Rok | Můstek | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|---|
ZOH 2014 Soči |
K-95 |
Carina Vogtová Německo (GER) |
Daniela Iraschkoová-Stolzová Rakousko (AUT) |
Coline Mattelová Francie (FRA) |
ZOH 2018 Pchjongčchang |
K-98 |
Maren Lundbyová Norsko (NOR) |
Katharina Althausová Německo (GER) |
Sara Takanašiová Japonsko (JPN) |
ZOH 2022 Peking |
K-95 |
Urša Bogatajová Slovinsko (SLO) |
Katharina Althausová Německo (GER) |
Nika Križnarová Slovinsko (SLO) |
Smíšené soutěže
Střední můstek smíšená družstva
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 2022.
Rok | Můstek | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|---|
ZOH 2022 Peking |
K-95 |
Slovinsko (SLO) Nika Križnar Timi Zajc Urša Bogatajová Peter Prevc |
Sportovci ROV (ROC) Irma Makhinia Danil Sadreev Irina Avvakumova Evgenii Klimov |
Kanada (CAN) Alexandria Loutitt Matthew Soukup Abigail Strate Mackenzie Boyd-Clowes |
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku List of Olympic medalists in ski jumping na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- Ski Jumping [online]. www.olympedia.org. Dostupné online. (anglicky)