Plavání na Letních olympijských hrách 1992
Plavání na Letních olympijských hrách 1992 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Základní údaje | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pořadatel |
Mezinárodní plavecká federace Mezinárodní olympijský výbor |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dějiště | Piscines Bernat Picornell | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Datum | 26. července - 31. července 1992 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Soutěže | 31 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Startující | 641 z 92 zemí | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Soutěže | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Plavání na Letních olympijských hrách 1992.
Přehled medailí
Pořadí | Země | Zlato | Stříbro | Bronz | Celkově |
---|---|---|---|---|---|
1 | Spojené státy americké (USA) | 11 | 9 | 7 | 27 |
2 | Sjednocený tým (EUN) | 6 | 3 | 1 | 10 |
3 | Maďarsko (HUN) | 5 | 3 | 1 | 9 |
4 | Čína (CHN) | 4 | 5 | 0 | 9 |
5 | Německo (GER) | 1 | 3 | 7 | 11 |
6 | Austrálie (AUS) | 1 | 3 | 5 | 9 |
7 | Kanada (CAN) | 1 | 0 | 1 | 2 |
8 | Španělsko (ESP) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Japonsko (JPN) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
10 | Švédsko (SWE) | 0 | 2 | 1 | 3 |
11 | Brazílie (BRA) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Nový Zéland (NZL) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Polsko (POL) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
14 | Francie (FRA) | 0 | 0 | 3 | 3 |
15 | Itálie (ITA) | 0 | 0 | 2 | 2 |
16 | Finsko (FIN) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Velká Británie (GBR) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Surinam (SUR) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Celkem | 31 | 31 | 31 | 93 |
Medailisté
Muži
Kategorie | Zlato | Čas | Stříbro | Čas | Bronz | Čas |
---|---|---|---|---|---|---|
50 m volný způsob |
Alexandr Popov Sjednocený tým (EUN) |
21.91 |
Matt Biondi Spojené státy americké (USA) |
22.09 |
Tom Jager Spojené státy americké (USA) |
22.30 |
100 m volný způsob |
Alexandr Popov Sjednocený tým (EUN) |
49.02 |
Gustavo Borges Brazílie (BRA) |
49.43 |
Stéphan Caron Francie (FRA) |
49.50 |
200 m volný způsob |
Jevgenij Sadovyj Sjednocený tým (EUN) |
1:46.70 |
Anders Holmertz Švédsko (SWE) |
1:46.86 |
Antti Kasvio Finsko (FIN) |
1:47.63 |
400 m volný způsob |
Jevgenij Sadovyj Sjednocený tým (EUN) |
3:45.00 |
Kieren Perkins Austrálie (AUS) |
3:45.16 |
Anders Holmertz Švédsko (SWE) |
3:46.77 |
1500 m volný způsob |
Kieren Perkins Austrálie (AUS) |
14:43.48 |
Glen Housman Austrálie (AUS) |
14:55.29 |
Jörg Hoffmann Německo (GER) |
15:02.29 |
100 m znak |
Mark Tewksbury Kanada (CAN) |
53.98 |
Jeff Rouse Spojené státy americké (USA) |
54.04 |
David Berkoff Spojené státy americké (USA) |
54.78 |
200 m znak |
Martín López-Zubero Španělsko (ESP) |
1:58.47 |
Vladimir Selkov Sjednocený tým (EUN) |
1:58.87 |
Stefano Battistelli Itálie (ITA) |
1:59.40 |
100 m prsa |
Nelson Diebel Spojené státy americké (USA) |
1:01.50 |
Norbert Rózsa Maďarsko (HUN) |
1:01.68 |
Phil Rogers Austrálie (AUS) |
1:01.76 |
200 m prsa |
Mike Barrowman Spojené státy americké (USA) |
2:10.16 |
Norbert Rózsa Maďarsko (HUN) |
2:11.23 |
Nick Gillingham Velká Británie (GBR) |
2:11.29 |
100 m motýlek |
Pablo Morales Spojené státy americké (USA) |
53.32 |
Rafał Szukała Polsko (POL) |
53.35 |
Anthony Nesty Surinam (SUR) |
53.41 |
200 m motýlek |
Melvin Stewart Spojené státy americké (USA) |
1:56.26 |
Danyon Loader Nový Zéland (NZL) |
1:57.93 |
Franck Esposito Francie (FRA) |
1:58.51 |
200 m polohový závod |
Tamás Darnyi Maďarsko (HUN) |
2:00.76 |
Greg Burgess Spojené státy americké (USA) |
2:00.97 |
Attila Czene Maďarsko (HUN) |
2:01.00 |
400 m polohový závod |
Tamás Darnyi Maďarsko (HUN) |
4:14.23 |
Eric Namesnik Spojené státy americké (USA) |
4:15.57 |
Luca Sacchi Itálie (ITA) |
4:16.34 |
štafeta 4×100 m volný způsob |
Spojené státy americké (USA) Joe Hudepohl Matt Biondi Tom Jager Jon Olsen Shaun Jordan* Joel Thomas* |
3:16.74 |
Sjednocený tým (EUN) Pavlo Chnykin Gennadij Prigoda Jurij Baškatov Alexandr Popov Vladimir Pyšněnko* Veniamin Tajanovič* |
3:17.56 |
Německo (GER) Dirk Richter Christian Tröger Steffen Zesner Mark Pinger Andreas Szigat* Bengt Zikarsky* |
3:17.90 |
štafeta 4×200 m volný způsob |
Sjednocený tým (EUN) Dmitry Lepikov Vladimir Pyšněnko Veniamin Tajanovič Jevgenij Sadovyj Aleksey Kudryavtsev* Jurij Muchin* |
7:11.95 |
Švédsko (SWE) Christer Wallin Anders Holmertz Tommy Werner Lars Frölander |
7:15.51 |
Spojené státy americké (USA) Joe Hudepohl Melvin Stewart Jon Olsen Doug Gjertsen Scott Jaffe* Dan Jorgensen* |
7:16.23 |
štafeta 4×100 m polohový závod |
Spojené státy americké (USA) Jeff Rouse Nelson Diebel Pablo Morales Jon Olsen David Berkoff* Hans Dersch* Melvin Stewart* Matt Biondi* |
3:36.93 |
Sjednocený tým (EUN) Vladimir Selkov Vasilij Ivanov Pavlo Chnykin Alexandr Popov Vladimir Pyšněnko* Vladislav Kulikov* Dmitrij Volkov* |
3:38.56 |
Kanada (CAN) Mark Tewksbury Jonathan Cleveland Marcel Géry Stephen Clarke Tom Ponting* |
3:39.66 |
* Nezúčastnili se finále, ale získali medaili.
Ženy
Kategorie | Zlato | Čas | Stříbro | Čas | Bronz | Čas |
---|---|---|---|---|---|---|
50 m volný způsob |
Yang Wenyiová Čína (CHN) |
24.79 |
Čuang Jungová Čína (CHN) |
25.08 |
Angel Martino Spojené státy americké (USA) |
25.23 |
100 m volný způsob |
Čuang Jungová Čína (CHN) |
54.64 |
Jenny Thompsonová Spojené státy americké (USA) |
54.84 |
Franziska van Almsicková Německo (GER) |
54.94 |
200 m volný způsob |
Nicole Haislettová Spojené státy americké (USA) |
1:57.90 |
Franziska van Almsicková Německo (GER) |
1:58.00 |
Kerstin Kielgassová Německo (GER) |
1:59.67 |
400 m volný způsob |
Dagmar Haseová Německo (GER) |
4:07.18 |
Janet Evansová Spojené státy americké (USA) |
4:07.37 |
Hayley Lewisová Austrálie (AUS) |
4:11.22 |
800 m volný způsob |
Janet Evansová Spojené státy americké (USA) |
8:25.52 |
Hayley Lewisová Austrálie (AUS) |
8:30.34 |
Jana Henkeová Německo (GER) |
8:30.99 |
100 m znak |
Krisztina Egerszegiová Maďarsko (HUN) |
1:00.68 |
Tünde Szabóová Maďarsko (HUN) |
1:01.14 |
Lea Maurerová Spojené státy americké (USA) |
1:01.43 |
200 m znak |
Krisztina Egerszegiová Maďarsko (HUN) |
2:07.06 |
Dagmar Haseová Německo (GER) |
2:09.46 |
Nicole Stevensonová Austrálie (AUS) |
2:10.20 |
100 m prsa |
Jelena Rudkovská Sjednocený tým (EUN) |
1:08.00 |
Anita Nallová Spojené státy americké (USA) |
1:08.17 |
Samantha Rileyová Austrálie (AUS) |
1:09.25 |
200 m prsa |
Kyoko Iwasakiová Japonsko (JPN) |
2:26.65 |
Lin Liová Čína (CHN) |
2:26.85 |
Anita Nallová Spojené státy americké (USA) |
2:26.88 |
100 m motýlek |
Čchien Chungová Čína (CHN) |
58.62 |
Crissy Ahmann-Leightonová Spojené státy americké (USA) |
58.74 |
Catherine Plewinskiová Francie (FRA) |
59.01 |
200 m motýlek |
letní Sandersová Spojené státy americké (USA) |
2:08.67 |
Wang Xiaohongová Čína (CHN) |
2:09.01 |
Susie O'Neillová Austrálie (AUS) |
2:09.03 |
200 m polohový závod |
Lin Liová Čína (CHN) |
2:11.65 |
Summer Sandersová Spojené státy americké (USA) |
2:11.91 |
Daniela Hungerová Německo (GER) |
2:13.92 |
400 m polohový závod |
Krisztina Egerszegiová Maďarsko (HUN) |
4:36.54 |
Lin Liová Čína (CHN) |
4:36.73 |
Summer Sandersová Spojené státy americké (USA) |
4:37.58 |
štafeta 4×100 m volný způsob |
Spojené státy americké (USA) Nicole Haislettová Angel Martino Jenny Thompsonová Dara Torresová Ashley Tappinová* Crissy Ahmann-Leightonová* |
3:39.46 |
Čína (CHN) Le Jingyiová Lu Binová Čuang Jungová Yang Wenyiová Zhao Kunová* |
3:40.12 |
Německo (GER) Franziska van Almsicková Daniela Hungerová Simone Osygusová Manuela Stellmachová Kerstin Kielgassová* Annette Haddingová* |
3:41.60 |
štafeta 4×100 m polohový závod |
Spojené státy americké (USA) Crissy Ahmann-Leightonová Lea Maurerová Anita Nallová Jenny Thompsonová Janie Wagstaffová* Megan Kleineová* Summer Sandersová* Nicole Haislettová* |
4:02.54 |
Německo (GER) Franziska van Almsicková Jana Dörriesová Dagmar Haseová Daniela Hungerová Daniela Brendelová* Bettina Ustrowskiová* Simone Osygusová* |
4:05.19 |
Sjednocený tým (EUN) Nina Zhivanevskaya Olga Kiritchenko Natalja Meščerjakovová Jelena Rudkovská Elena Choubinaová* |
4:06.44 |
* Nezúčastnili se finále, ale získali medaili.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Swimming at the 1992 Summer Olympics na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Plavání na Letních olympijských hrách 1992 na Wikimedia Commons