Plavání na Letních olympijských hrách 1988
Plavání na Letních olympijských hrách 1988 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Základní údaje | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pořadatel |
Mezinárodní plavecká federace Mezinárodní olympijský výbor |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dějiště | Soul | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Datum | 18. září -25. září 1988 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Soutěže | 29 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Startující | 633 z 77 zemí | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Soutěže | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Plavání na Letních olympijských hrách 1988.
Přehled medailí
Pořadí | Země | Zlato | Stříbro | Bronz | Celkově |
---|---|---|---|---|---|
1 | Německá demokratická republika (GDR) | 11 | 8 | 9 | 28 |
2 | Spojené státy americké (USA) | 8 | 6 | 4 | 18 |
3 | Maďarsko (HUN) | 4 | 2 | 0 | 6 |
4 | Sovětský svaz (URS) | 2 | 2 | 5 | 9 |
5 | Austrálie (AUS) | 1 | 1 | 1 | 3 |
Bulharsko (BUL) | 1 | 1 | 1 | 3 | |
Velká Británie (GBR) | 1 | 1 | 1 | 3 | |
Západní Německo (FRG) | 1 | 1 | 1 | 3 | |
9 | Japonsko (JPN) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Surinam (SUR) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
11 | Čína (CHN) | 0 | 3 | 1 | 4 |
12 | Kanada (CAN) | 0 | 1 | 1 | 2 |
Rumunsko (ROU) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
14 | Kostarika (CRC) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Dánsko (DEN) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Nizozemsko (NED) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Švédsko (SWE) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
18 | Francie (FRA) | 0 | 0 | 2 | 2 |
Nový Zéland (NZL) | 0 | 0 | 2 | 2 | |
20 | Itálie (ITA) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Polsko (POL) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Španělsko (ESP) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Celkem | 31 | 31 | 31 | 93 |
Medailisté
Muži
Kategorie | Zlato | Čas | Stříbro | Čas | Bronz | Čas |
---|---|---|---|---|---|---|
50 m volný způsob |
Matt Biondi Spojené státy americké (USA) |
22.14 |
Tom Jager Spojené státy americké (USA) |
22.36 |
Gennadij Prigoda Sovětský svaz (URS) |
22.71 |
100 m volný způsob |
Matt Biondi Spojené státy americké (USA) |
48.63 |
Chris Jacobs Spojené státy americké (USA) |
49.08 |
Stéphan Caron Francie (FRA) |
49.62 |
200 m volný způsob |
Duncan Armstrong Austrálie (AUS) |
1:47.25 |
Anders Holmertz Švédsko (SWE) |
1:47.89 |
Matt Biondi Spojené státy americké (USA) |
1:47.99 |
400 m volný způsob |
Uwe Dassler Německá demokratická republika (GDR) |
3:46.95 |
Duncan Armstrong Austrálie (AUS) |
3:47.15 |
Artur Wojdat Polsko (POL) |
3:47.34 |
1500 m volný způsob |
Vladimir Salnikov Sovětský svaz (URS) |
15:00.40 |
Stefan Pfeiffer Západní Německo (FRG) |
15:02.69 |
Uwe Dassler Německá demokratická republika (GDR) |
15:06.15 |
100 m znak |
Daiči Suzuki Japonsko (JPN) |
55.05 |
David Berkoff Spojené státy americké (USA) |
55.18 |
Igor Poljanskij Sovětský svaz (URS) |
55.20 |
200 m znak |
Igor Poljanskij Sovětský svaz (URS) |
1:59.37 |
Frank Baltrusch Německá demokratická republika (GDR) |
1:59.60 |
Paul Kingsman Nový Zéland (NZL) |
2:00.48 |
100 m prsa |
Adrian Moorhouse Velká Británie (GBR) |
1:02.04 |
Károly Güttler Maďarsko (HUN) |
1:02.05 |
Dmitrij Volkov Sovětský svaz (URS) |
1:02.20 |
200 m prsa |
József Szabó Maďarsko (HUN) |
2:13.52 |
Nick Gillingham Velká Británie (GBR) |
2:14.12 |
Sergio López Miró Španělsko (ESP) |
2:15.21 |
100 m motýlek |
Anthony Nesty Surinam (SUR) |
53.00 |
Matt Biondi Spojené státy americké (USA) |
53.01 |
Andy Jameson Velká Británie (GBR) |
53.30 |
200 m motýlek |
Michael Gross Západní Německo (FRG) |
1:56.94 |
Benny Nielsen Dánsko (DEN) |
1:58.24 |
Anthony Mosse Nový Zéland (NZL) |
1:58.28 |
200 m polohový závod |
Tamás Darnyi Maďarsko (HUN) |
2:00.17 |
Patrick Kühl Německá demokratická republika (GDR) |
2:01.61 |
Vadim Jaroščuk Sovětský svaz (URS) |
2:02.40 |
400 m polohový závod |
Tamás Darnyi Maďarsko (HUN) |
4:14.75 |
David Wharton Spojené státy americké (USA) |
4:17.36 |
Stefano Battistelli Itálie (ITA) |
4:18.01 |
štafeta 4×100 m volný způsob |
Spojené státy americké (USA) Chris Jacobs Troy Dalbey Tom Jager Matt Biondi Doug Gjertsen* Brent Lang* Shaun Jordan* |
3:16.53 |
Sovětský svaz (URS) Gennadij Prigoda Jurij Baškatov Nikolaj Jevsejev Vladimir Tkacenko Raimundas Mažuolis* Oleksij Boryslavskyj* |
3:18.33 |
Německá demokratická republika (GDR) Dirk Richter Thomas Flemming Lars Hinneburg Steffen Zesner |
3:19.82 |
štafeta 4×200 m volný způsob |
Spojené státy americké (USA) Troy Dalbey Matt Cetlinski Doug Gjertsen Matt Biondi Craig Oppel* Dan Jorgensen* |
7:12.51 |
Německá demokratická republika (GDR) Uwe Dassler Sven Lodziewski Thomas Flemming Steffen Zesner Lars Hinneburg* |
7:13.68 |
Západní Německo (FRG) Erik Hochstein Thomas Fahrner Rainer Henkel Michael Gross Peter Sitt* Stefan Pfeiffer* |
7:14.35 |
štafeta 4×100 m polohový závod |
Spojené státy americké (USA) David Berkoff Richard Schroeder Matt Biondi Chris Jacobs Jay Mortenson* Tom Jager* |
3:36.93 |
Kanada (CAN) Mark Tewksbury Victor Davis Tom Ponting Sandy Goss |
3:39.28 |
Sovětský svaz (URS) Igor Poljanskij Dmitrij Volkov Vadim Jaroščuk Gennadij Prigoda Sergej Zabolotnov* Valerij Lozik* Konstantin Petrov* Nikolaj Jevsejev* |
3:39.96 |
* Nezúčastnili se finále, ale získali medaili.
Ženy
Kategorie | Zlato | Čas | Stříbro | Čas | Bronz | Čas |
---|---|---|---|---|---|---|
50 m volný způsob |
Kristin Ottová Německá demokratická republika (GDR) |
25.49 |
Yang Wenyiová Čína (CHN) |
25.64 |
Jill Sterkelová Spojené státy americké (USA) |
25.71 |
Katrin Meißnerová Německá demokratická republika (GDR) | ||||||
100 m volný způsob |
Kristin Ottová Německá demokratická republika (GDR) |
54.93 |
Čuang Jungová Čína (CHN) |
55.47 |
Catherine Plewinskiová Francie (FRA) |
55.49 |
200 m volný způsob |
Heike Friedrichová Německá demokratická republika (GDR) |
1:57.65 |
Silvia Pollová Kostarika (CRC) |
1:58.67 |
Manuela Stellmachová Německá demokratická republika (GDR) |
1:59.01 |
400 m volný způsob |
Janet Evansová Spojené státy americké (USA) |
4:03.85 |
Heike Friedrichová Německá demokratická republika (GDR) |
4:05.94 |
Anke Möhringová Německá demokratická republika (GDR) |
4:06.62 |
800 m volný způsob |
Janet Evansová Spojené státy americké (USA) |
8:20.20 |
Astrid Straußová Německá demokratická republika (GDR) |
8:22.09 |
Julie McDonaldová Austrálie (AUS) |
8:22.93 |
100 m znak |
Kristin Ottová Německá demokratická republika (GDR) |
1:00.89 |
Krisztina Egerszegiová Maďarsko (HUN) |
1:01.56 |
Cornelia Sirchová Německá demokratická republika (GDR) |
1:01.57 |
100 m znak |
Krisztina Egerszegiová Maďarsko (HUN) |
2:09.29 |
Katrin Zimmermannová Německá demokratická republika (GDR) |
2:10.61 |
Cornelia Sirchová Německá demokratická republika (GDR) |
2:11.45 |
100 m prsa |
Tanya Dangalakova Bulharsko (BUL) |
1:07.95 |
Antoaneta Frenkeva Bulharsko (BUL) |
1:08.74 |
Silke Hörnerová Německá demokratická republika (GDR) |
1:08.83 |
200 m prsa |
Silke Hörnerová Německá demokratická republika (GDR) |
2:26.71 |
Huang Xiaominová Čína (CHN) |
2:27.49 |
Antoaneta Frenkevaová Bulharsko (BUL) |
2:28.34 |
100 m motýlek |
Kristin Ottová Německá demokratická republika (GDR) |
59.00 |
Birte Weigangová Německá demokratická republika (GDR) |
59.45 |
Čchien Chungová Čína (CHN) |
59.52 |
200 m motýlek |
Kathleen Nordová Německá demokratická republika (GDR) |
2:09.51 |
Birte Weigangová Německá demokratická republika (GDR) |
2:09.91 |
Mary T. Meagherová Spojené státy americké (USA) |
2:10.80 |
200 m polohový závod |
Daniela Hungerová Německá demokratická republika (GDR) |
2:12.59 |
Jelena Dendeberovová Sovětský svaz (URS) |
2:13.31 |
Noemi Lungová Rumunsko (ROU) |
2:14.85 |
400 m polohový závod |
Janet Evansová Spojené státy americké (USA) |
4:37.76 |
Noemi Lungová Rumunsko (ROU) |
4:39.46 |
Daniela Hungerová Německá demokratická republika (GDR) |
4:39.76 |
štafeta 4×100 m volný způsob |
Německá demokratická republika (GDR) Kristin Ottová Katrin Meißnerová Daniela Hungerová Manuela Stellmachová Sabina Schulzeová* Heike Friedrichová* |
3:40.63 |
Nizozemsko (NED) Marianne Muisová Mildred Muisová Conny van Bentumová Karin Brienesseová Diana van der Plaatsová* |
3:43.39 |
Spojené státy americké (USA) Mary Wayteová Mitzi Kremerová Laura Walkerová Dara Torresová Paige Zeminaová* Jill Sterkelová* |
3:44.25 |
štafeta 4×100 m polohový závod |
Německá demokratická republika (GDR) Kristin Ottová Silke Hörnerová Birte Weigangová Katrin Meißnerová Cornelia Sirchová* Manuela Stellmachová* |
4:03.74 |
Spojené státy americké (USA) Beth Barrová Tracey McFarlaneová Janel Jorgensenová Mary Wayteová Betsy Mitchellová* Mary T. Meagherová* Dara Torresová* |
4:07.90 |
Kanada (CAN) Lori Melienová Allison Higsonová Jane Kerrová Andrea Nugentová Keltie Dugganová* Patricia Noallová* |
4:10.49 |
* Nezúčastnili se finále, ale získali medaili.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Swimming at the 1988 Summer Olympics na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Plavání na Letních olympijských hrách 1988 na Wikimedia Commons