Gottlieb-Daimler-Stadion v roce 2005 4. mistrovství světa v atletice se konalo ve dnech 13. – 22. srpna 1993 v německém Stuttgartu . Atletické disciplíny probíhaly na stadionu Gottlieb-Daimler-Stadionu . Na témže stadionu se konalo také ME v atletice v roce 1986 a v letech 2006 – 2008 zde probíhalo Světové atletické finále .
Na programu bylo celkově 44 disciplín (24 mužských a 20 ženských). Ženy měly poprvé na programu trojskok , naopak naposledy běh na 3000 metrů . Na následujícím šampionátu v Göteborgu 1995 byl nahrazen během na 5000 metrů. Na šampionátu byly vytvořeny čtyři nové světové rekordy . O dva z nich se postarali britští překážkáři. Colin Jackson (110 m př. – 12,91 s) a Sally Gunnellová (400 m př. – 52,74 s). Ve štafetě na 4×400 metrů vytvořilo časem 2:54,29 nový světový rekord americké kvarteto a výkonem 15,09 metru vytvořila rekord také ruská trojskokanka Anna Birjukovová .
Nejúspěšnější atletkou se stala americká sprinterka Gwen Torrenceová , která vybojovala jednu zlatou, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili.
Česká účast
Podrobnější informace naleznete v článku Česko na Mistrovství světa v atletice 1993.
Zásluhou oštěpaře Jana Železného , který se stal mistrem světa získala již samostatná Česká republika jednu medaili. Do finále se probojoval i druhý český oštěpař Miloš Steigauf, který obsadil 11. místo (70,78 m). 11. místo obsadil i dálkař Milan Gombala . Dvojí zastoupení měli muži v desetiboji . Tomáš Dvořák závod dokončil na 10. místě (8 032 bodů), Robert Změlík soutěž ukončil po čtvrté disciplíně.[1] Na 24. místě došel v chůzi na 50 km reprezentant Miloš Holuša .[2]
Mezi ženami zaznamenala nejlepší umístění trojskokanka Šárka Kašpárková , která ve finále obsadila výkonem 14,16 metru 7. místo a sedmé doběhlo také kvarteto žen ve štafetě na 4×400 metrů ve složení (Naděžda Koštovalová , Helena Dziurová , Hana Benešová a Ludmila Formanová ).[3] [4] Devátá skončila diskařka Vladimíra Malátová.[5]
Medailisté
Muži
Soutěž
Zlato
Stříbro
Bronz
100 m
Linford Christie 9,87
Andre Cason 9,92
Dennis Mitchell 9,99
200 m
Frankie Fredericks 19,85
John Regis 19,94
Carl Lewis 19,99
400 m
Michael Johnson 43,65
Butch Reynolds 44,13
Samson Kitur 44,54
800 m
Paul Ruto 1:44,71
Giuseppe D'Urso 1:44,86
Billy Konchellah 1:44,89
1500 m
Noureddine Morceli 3:34,24
Fermín Cacho 3:35,56
Abdi Bile 3:35,96
5000 m
Ismael Kirui 13:02,75
Haile Gebrselassie 13:03,17
Fita Bayisa 13:05,40
10 000 m
Haile Gebrselassie 27:46,02
Moses Tanui 27:46,54
Richard Chelimo 28:06,02
Maraton
Mark Plaatjes 2.13:57
Luketz Swartbooi 2.14:11
Bert van Vlaanderen 2.15:12
110 m př.
Colin Jackson 12,91
Tony Jarrett 13,00
Jack Pierce 13,06
400 m př.
Kevin Young 47,18
Samuel Matete 47,60
Winthrop Graham 47,62
3000 m př.
Moses Kiptanui 8:06,36
Patrick Sang 8:07,53
Alessandro Lambruschini 8:08,78
Štafeta 4 × 100 m
USA 37,48 Jon DrummondAndre Cason Dennis MitchellLeroy Burrell
Velká Británie 37,77 Colin Jackson Tony Jarrett John Regis Linford Christie
Kanada Kanada 37,83 Robert Esmie Glenroy GilbertBruny Surin Atlee Mahorn
Štafeta 4 × 400 m
USA 2:54,29 Andrew Valmon Quincy Watts Butch Reynolds Michael Johnson
Keňa Keňa 2:59,82 Kennedy Ochieng Simon Kemboi Abednego Matilu Samson Kitur
Německo 2:59,99 Rico Lieder Karsten Just Olaf HenseThomas Schönlebe
Chůze na 20 km
Valentí Massana 1.22:31
Giovanni De Benedictis 1.23:06
Daniel Plaza 1.23:18
Chůze na 50 km
Jesus Angel Garcia 3.41:41
Valentin Kononen 3.42:02
Valerij Spicyn 3.42:50
Skok do výšky
Javier Sotomayor 2,40 m
Artur Partyka 2,37 m
Steve Smith 2,37 m
Skok o tyči
Sergej Bubka 6,00 m
Grigorij Jegorov 5,90 m
Maxim Tarasov 5,80 m Igor Tranděnkov 5,80 m
Skok daleký
Mike Powell 8,59 m
Stanislav Tarasenko 8,16 m
Vitalij Kyrylenko 8,15 m
Trojskok
Mike Conley 17,86 m
Leonid Vološin 17,65 m
Jonathan Edwards 17,44 m
Vrh koulí
Werner Günthör 21,97 m
Randy Barnes 21,80 m
Oleksandr Bahač 20,40 m
Hod diskem
Lars Riedel 67,72 m
Dmitrij Ševčenko 66,90 m
Jürgen Schult 66,12 m
Hod kladivem
Andrej Abduvalijev 81,64 m
Igor Astapkovič 79,88 m
Tibor Gécsek 79,54 m
Hod oštěpem
Jan Železný 85,98 m
Kimmo Kinnunen 84,78 m
Mick Hill 82,96 m
Desetiboj
Dan O'Brien 8 817 bodů
Eduard Hämäläinen 8 724 bodů
Paul Meier 8 548 bodů
Ženy
Soutěž
Zlato
Stříbro
Bronz
100 m
Gail Deversová 10,82
Merlene Otteyová 10,82
Gwen Torrenceová 10,89
200 m
Merlene Otteyová 21,98
Gwen Torrenceová 22,00
Irina Privalovová 22,13
400 m
Jearl Milesová 49,82
Natasha Kaiser-Brown 50,17
Sandie Richardsová 50,44
800 m
Maria Mutolaová 1:55,43
Ljubov Gurinová 1:57,10
Ella Kovacsová 1:57,92
1500 m
Liou Tung 4:00,50
Sonia O'Sullivanová 4:03,48
Hassiba Boulmerka 4:04,29
3000 m
Čchü Jün-sia 8:28,71
Čang Lin-li 8:29,25
Čang Li-žung 8:31,95
10 000 m
Wang Ťün-sia 30:49,30
Čung Chuan-ti 31:12,55
Sally Barsosiová 31:15,38
Maraton
Džunko Asariová 2.30:03
Manuela Machadová 2.30:54
Tomoe Abe 2.31:01
100 m př.
Gail Deversová 12,46
Marina Azjabinová 12,60
Lynda Tolbertová 12,67
400 m př.
Sally Gunnellová 52,74
Sandra Patricková 52,79
Margarita Ponomarjovová 53,48
Štafeta 4 × 100 m
Rusko Rusko 41,49 Olga BogoslovskáGalina Malčuginová Natalja Voronovová Irina Privalovová
USA 41,49 Michelle FinnováGwen Torrenceová Wendy VereenováGail Deversová
Jamajka Jamajka 41,94 Michelle Freemanová Juliet Campbellová Nikole MitchellováMerlene Otteyová
Štafeta 4 × 400 m
USA 3:16,71 Gwen Torrenceová Maicel Maloneová-Wallaceová Natasha Kaiserová-BrownováJearl Milesová
Rusko Rusko 3:18,38 Jelena Ruzinová Taťjana Alexejevová Margarita PonomarjovováIrina Privalovová
Velká Británie 3:23,41 Linda Keoughová Phylis Smithová Tracy GoddardováSally Gunnellová
Chůze na 10 km
Sari Essayahová 42:59
Ileana Salvadorová 43:08
Encarna Granadosová 43:21
Skok do výšky
Ioamnet Quinterová 1,99 m
Silvia Costaová 1,97 m
Sigrid Kirchmannová 1,97 m
Skok daleký
Heike Drechslerová 7,11 m
Larisa Běrežná 6,98 m
Renata Nielsenová 6,76 m
Trojskok
Anna Birjukovová 15,09 m
Jolanda Čenová 14,70 m
Iva Prandževová 14,23 m
Vrh koulí
Chuang Č’-chung 20,57 m
Světlana Kriveljovová 19,97 m
Kathrin Neimkeová 19,71 m
Hod diskem
Olga Čerňavská 67,40 m
Daniela Costianová 65,36 m
Min Čchun-feng 65,26 m
Hod oštěpem
Trine Hattestadová 69,18 m
Karen Forkelová 65,80 m
Natalja Šikolenková 65,64 m
Sedmiboj
Jackie Joynerová-Kerseeová 6 837 bodů
Sabine Braunová 6 797 bodů
Světlana Buragová 6 635 bodů
Medailové pořadí
Odkazy
Reference
Související články
Externí odkazy
Zdroj
Poslední aktualizace obsahu: 2024-03-12 16:25:05
Zdroj: Wikipedia (autoři článku Mistrovství světa v atletice 1993 )
Licence textu: CC-BY-SA-3.0 Unported
Tento článek byl automaticky přejat z Wikipedie. Na obrázcích nebyly provedeny žádné změny. Obrázky se zobrazují ve zmenšené velikosti (jako miniatury). Kliknutím na obrázek získáte další informace o autorovi a licenci. Byly změněny prvky designu, odstraněny některé odkazy specifické pro Wikipedii (např. odkazy na Editaci a nebo na neexistující hesla) a provedena optimalizace pro rychlé načítání.