Mistrovství Evropy juniorů ve sportovním lezení
Aktuální ročník: Mistrovství Evropy juniorů ve sportovním lezení 2017 | |
Sport | sportovní lezení |
---|---|
Založeno | 2012 |
Vlastník | Mezinárodní federace sportovního lezení (IFSC) |
První ročník | MEJ 2012 |
Poslední vítěz |
Jakub Konečný Nolwenn Arc |
TV partneři | Ifscchannel youtube |
Příbuzné soutěže | MSJ v ledolezení; Akademické ME |
Zakladatel | Mezinárodní federace sportovního lezení (IFSC) |
Vyšší soutěž | MSJ ve sportovním lezení |
Nižší soutěž | EPJ ve sportovním lezení |
Domácí pohár | MČR mládeže v soutěžním lezení |
Web | Ifsc-climbing.org |
Mistrovství Evropy juniorů ve sportovním lezení patří mezi juniorská kontinentální mistrovství ve sportovním lezení juniorů a mládeže, v Evropě pořádané každoročně od roku 2012 Mezinárodní federací sportovního lezení (IFSC) ve třech věkových kategoriích od 14 do 19 let. V Evropě se pořádá od roku 1996 Evropský pohár juniorů ve sportovním lezení, vrcholným závodem je Mistrovství světa juniorů ve sportovním lezení, Český horolezecký svaz pořádá Mistrovství České republiky mládeže v soutěžním lezení a Český pohár mládeže v soutěžním lezení. Mezi další evropské závody patří Mistrovství Evropy ve sportovním lezení a Akademické mistrovství Evropy ve sportovním lezení, které jsou pořádány jednou za dva roky a střídají se s Mistrovstvím světa ve sportovním lezení a Akademickým mistrovstvím světa ve sportovním lezení.
Historie
První Mistrovství Evropy juniorů ve sportovním lezení proběhlo v roce 2012 pouze ve dvou disciplínách v lezení na obtížnost a na rychlost. V roce 2013 přibylo také Mistrovství Evropy juniorů v boulderingu pořádané v samostatném termínu. V roce 2014 a 2015 bylo Mistrovství Evropy juniorů součástí Evropského poháru juniorů (konalo se celkově méně závodů Evropského poháru).
Češi na MEJ
První (zlatou) medaili i vítězství zde získal v roce 2015 Matěj Burian v lezení na rychlost v kategorii B. V roce 2016 přidal Jakub Konečný zlatou medaili také v lezení na obtížnost, v kategorii A a v roce 2018 také jako junior.
Do finále se dostali následující závodníci: mezi juniory 6. Jan Kříž v lezení na rychlost. V kategorii A: 10. Tereza Svobodová v lezení na obtížnost; 4. a 7. Jan Kříž a 8. Pavel Krutil v lezení na rychlost. V kategorii B: 6. Vojtěch Trojan, 9. Veronika Peltrámová a 7. Eliška Adamovská.
Kategorie
- Junioři a Juniorky (18 – 19 let)
- chlapci a dívky kategorie A (16 – 17 let)
- chlapci a dívky kategorie B (14 – 15 let)
Mistrovství Evropy juniorů
Rok | Místo | Datum | Web | Disciplíny | Závodníci | Země | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
počet | obtížnost | rychlost | bouldering | jun. | kat. A | kat. B | jun. | kat. A | kat. B | |||||
I. | 2012 | Gémozac[1] | 2.-4. listopadu | gemozac-escalade-competition.com | 2 | • | • | 75 | 113 | 120 | ||||
II. | 2013 | Grindelwald[2] | 25.-26. května | boulderhappening.ch | 1 | • | 68 | 91 | 76 | |||||
Imst[3] | 25.-28. července | klettern-imst.com | 2 | • | • | 111 | 159 | 127 | ||||||
III. | 2014 | Edinburgh[4] | 14.-15. června | 2 | • | • | 76 | 109 | 90 | |||||
Arco[5] | 6.-7. září | youthboulder14.eu | 1 | • | 70 | 86 | 79 | |||||||
IV. | 2015 | Edinburgh[6] | 12.-14. června | 2 | • | • | 68 | 83 | 89 | |||||
L'Argentière la Bessée[7] | 21.-22. července | 1 | • | 59 | 62 | 57 | ||||||||
V. | 2016 | Längenfeld[8] | 4.-6. srpna | 1 | • | 78 | x | x | ||||||
Mitterdorf[9] | 2.-4. září | 2 | • | • | x | x | x | |||||||
VI. | 2017 | Slaný[10] | 14.-15. září | 1 | • | x | x | x | ||||||
Perm[11] | 28. září – 1. října | 2 | • | • | x | x | x | |||||||
VI. | 2018 | Imst[12] | 25.-27. května | 2 | • | • | x | x | x | |||||
Brusel[13] | 31. srpna – 2. září | 1 | • | x | x | x |
Výsledky juniorů a juniorek
Obtížnost J
Rychlost J
rok | zlato | stříbro | bronz | další pořadí | finále | semi | počet |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2012 |
Volodymyr Zinchenko Julija Kaplinová |
Anton Poliakov Anouck Jaubert |
Marcin Dzieński Aleksandra Rudzińska |
13. Roman Kučera | 4 4 |
8 8 |
13 12 |
2013 |
Artem Savelyev Anouck Jaubert |
Yegor Kondratiuk Aleksandra Rudzińska |
Vladislav Deulin Varvara Shatalova |
— — |
4 4 |
8 8 |
22 11 |
2014 |
Quentin Nambot Nina Lach |
Alessandro Santoni Varvara Shatalova |
Sergej Luzhetskii Alexandra Elmer |
6. Jan Kříž — |
4 4 |
8 8 |
14 9 |
2015 |
Alexandr Šikov Patrycja Chudziak |
Georgy Artamonov Yana Lugovenko |
Ludovico Fossali Aurelia Sarisson |
9. Jan Kříž — |
4 4 |
8 8 |
13 13 |
2016 |
Pierre Rebreyend Aurelia Sarisson |
Lev Rudatskiy Darja Kanová |
Ludovico Fossali Irina Sabitova |
12. Pavel Krutil 15. Andrea Pokorná |
4 4 |
8/16 8 |
24 15 |
2017 |
Lev Rudatskiy Darja Kanová |
Kostiantyn Pavlenko Ekaterina Barashchuk |
Gian Luca Zodda Elizaveta Ivanova |
— — |
4 4 |
8/16 8 |
16 14 |
2018 |
Petr Zemliakov Elizaveta Ivanova |
Sergei Rukin Jelena Remizovová |
Gian Luca Zodda Jelena Krasovská |
— 20. Sára Urbanová |
4 4 |
8 8 |
30 26 |
Bouldering J
rok | zlato | stříbro | bronz | další pořadí | finále | semi | počet |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2013 |
Domen Škofic Karoline Sinnhuber |
Loic Timmermans Victoria Klemm |
Jonas Winter Manon Hily |
40. Dominik Otto — |
6 6 |
— — |
41 27 |
2014 |
David Firnenburg Jessica Pilz |
Michael Piccolruaz Annalisa De Marco |
Jonatan Flor Vazquez Katja Kadič |
35.—37. Denis Pail 25.—26. Kateřina Kendíková |
6 6 |
— — |
37 33 |
2015 |
Anže Peharc Staša Gejo |
Hamish Potokar Jessica Pilz |
Kentin Boulay Margaux Pucheux |
29. Martin Kuhnel — |
8 8 |
— — |
32 27 |
2016 |
Nicolas Pelorson Staša Gejo |
Jules Nicouleau Bourles Johanna Färber |
Jan-Luca Posch Molly Thompson- Smith |
45.-46. Michal Běhounek 18. Veronika Šimková |
6 6 |
— — |
49 29 |
2017 |
Jan-Luca Posch Franziska Sterrer |
Hugo Parmentier Ida Kups |
Yannick Flohé Laura Stöckler |
27. Vojtěch Trojan 8. Veronika Šimková |
6 6 |
- - |
37 25 |
2018 |
|
|
|
|
Výsledky chlapců a dívek v kategorii A
Obtížnost A
rok | zlato | stříbro | bronz | další pořadí | finále | semi | počet |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2012 |
Loic Timmermans Jessica Pilz |
Ghislain Pipers Ana Tiripa |
Sebastian Halenke Anak Verhoeven |
27. Petr Čermák 10. Tereza Svobodová |
11 14 |
— — |
43 34 |
2013 |
Hannes Puman Jessica Pilz |
Martin Bergant Anak Verhoeven |
Bernhard Röck Hannah Schubert |
31. Martin Jech 22. Jana Vincourková |
10 10 |
— — |
66 45 |
2014 |
Georg Parma Alina Ring |
Fedir Samoilov Molly Thompson-Smith |
Hugo Parmentier Hannah Schubert |
26. Petr Kliger 17. Eliška Vlčková |
11 10 |
— — |
40 37 |
2015 |
Stefano Carnati Janja Garnbret |
Hugo Parmentier Alina Ring |
William Bosi Asja Gollo |
7. Jakub Konečný — |
8 8 |
26 26 |
31 30 |
2016 |
Jakub Konečný Eva Maria Hammelmüller |
Arsène Duval Michelle Hulliger |
Nikolai Iarilovets Mia Krampl |
19. Vojtěch Trojan 19. Lenka Slezáková |
8 9 |
26 27 |
48 39 |
2017 |
Filip Schenk Vita Lukan |
Nathan Martin Nolwenn Arc |
Sam Avezou Celina Schoibl |
15. Šimon Potůček 20. Eliška Adamovská |
8 8 |
24 26 |
24 26 |
2018 |
Alberto Ginés López Sandra Lettner |
Luka Potočar Laura Rogora |
Louis Gundolf Vanda Michalková |
22. Šimon Potůček 9. Eliška Adamovská |
8 8 |
26 27 |
49 47 |
Rychlost A
rok | zlato | stříbro | bronz | další pořadí | finále | semi | počet |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2012 |
Sergej Luzhetskii Alexandra Elmer |
Alessandro Santoni Svetlana Motovilova |
Georgy Artamonov Nina Lach |
4. Jan Kříž — |
8/4 8/4 |
— — |
21 15 |
2013 |
Alexandr Šikov Jelena Markuševa |
Maksim Diachkov Patrycja Chudziak |
Gian-Luca Grichting Alexandra Elmer |
7. Jan Kříž 13. Veronika Scheuerová |
8/4 7/3 |
— — |
28 20 |
2014 |
Maksim Diachkov Yana Lugovenko |
Kostiantyn Pavlenko Anastasia Manuylova |
Ludovico Fossali Patrycja Chudziak |
12. Pavel Krutil 12. Veronika Scheuerová |
8/4 8/4 |
— 16 |
15 17 |
2015 |
Lev Rudatskiy Darja Kanová |
Ilia Popov Elizaveta Ivanova |
Kostiantyn Pavlenko Ekaterina Barashchuk |
8. Pavel Krutil — |
4 4 |
8 8 |
10 12 |
2016 |
Georgii Morozov Elizaveta Ivanova |
Sergej Rukin Ekaterina Barashchuk |
Petr Zemlyakov Elma Fleuret |
12. Matěj Burian 18. Sára Urbanová |
4 4 |
8/16 8/16 |
27 22 |
2017 |
|
|
|
|
|||
2018 |
|
|
|
|
Bouldering A
rok | zlato | stříbro | bronz | další pořadí | finále | semi | počet |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2013 |
Yohann Dechamps Margaux Pucheux |
Anže Peharc Jessica Pilz |
Kentin Boulay Staša Gejo |
44.—45. Tomáš Skála 29. Veronika Scheuerová |
6 6 |
— — |
46 45 |
2014 |
Baptiste Ometz Franziska Sterrer |
Bernhard Krenmayr Staša Gejo |
Anže Peharc Jara Späte |
29. Michal Běhounek 13.—14. Veronika Šimková |
6 6 |
— — |
47 39 |
2015 |
Aidan Roberts Janja Garnbret |
Baptiste Ometz Franziska Sterrer |
Jules Nicouleau Bourles Iuliia Panteleeva |
— — |
8 8 |
— — |
33 29 |
2016 |
Filip Schenk Giorgia Tesio |
Leo Avezou Giulia Medici |
Matteo Manzoni Eva Maria Hammelmüller |
37. Aleš Maršík 37.-38. Aneta Loužecká |
6 6 |
— — |
49 44 |
2017 |
|
|
|
|
|||
2018 |
|
|
|
|
Výsledky chlapců a dívek v kategorii B
Obtížnost B
rok | zlato | stříbro | bronz | další pořadí | finále | semi | počet |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2012 |
Georg Parma Hannah Schubert |
Lucas Mesnard Staša Gejo |
Ruben Firnenburg Anastasia Karkavina |
33.—34. Petr Kliger 16. Kateřina Zachrdlová |
10 10 |
— — |
42 43 |
2013 |
Stefano Carnati Janja Garnbret |
Sascha Lehmann Eva Scroccaro |
Anton Sviridov Iuliia Panteleeva |
24. Vojtěch Trojan 14. Kateřina Zachrdlová |
10 10 |
— — |
52 39 |
2014 |
Giorgio Bendazzoli Janja Garnbret |
Mathias Posch Asja Gollo |
Léo Ferrera Tjasa Slemensek |
6. Vojtěch Trojan 9. Veronika Peltrámová |
11 10 |
— — |
32 31 |
2015 |
Mikel Asier Linacisoro Molina Mia Krampl |
Léo Ferrera Viktoriia Meshkova |
Pietro Biagini Giorgia Tesio |
— 7. Eliška Adamovská |
8 8 |
26 26 |
33 34 |
2016 |
Noé Moutault Laura Rogora |
Sam Avezou Sandra Lettner |
Semen Ovčinnikov Celina Schoibl |
38. Šimon Potůček 18. Eliška Adamovská |
8 8 |
26 27 |
51 46 |
2017 |
Alberto Ginés López Camille Pouget |
Davide Marco Colombo Lucie Watillon |
Semen Ovčinnikov Vanda Michalková |
— 16. Eliška Bulenová |
8 8 |
22 21 |
22 21 |
2018 |
Paul Jenft Nika Potapova |
Thomas Podolan Luce Douady |
Ties Vancraeynest Lucija Tarkus |
4. Ondřej Slezák 4. Michaela Smetanová |
8 8 |
26 26 |
64 55 |
Rychlost B
rok | zlato | stříbro | bronz | další pořadí | finále | semi | počet |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2012 |
Alexandr Šikov Patrycja Chudziak |
Kostiantyn Pavlenko Aurelia Sarisson |
Ludovico Fossali Margaux Deschamps |
9. Miroslav Doseděl 11. Veronika Scheuerová |
8/4 8/4 |
— — |
20 15 |
2013 |
Lev Rudatskiy Anastasia Manuylova |
Kostiantyn Dmitriiev Oleksandra Volkova |
Mykyta Lukianov Darja Kanová |
13. Pavel Krutil — |
8/4 8/4 |
— — |
21 15 |
2014 |
Denis Diachkov Ekaterina Barashchuk |
Paolo Martignene Elizaveta Ivanova |
Gian Luca Zodda Giulia Fossali |
10. Matěj Burian — |
8/4 8/4 |
— — |
13 14 |
2015 |
Matěj Burian Jelena Krasovská |
Petr Zemliakov Irina Varik |
Timur Yamaliev Karina Gareeva |
— 12. Hana Křížová |
4/8 4/8 |
— — |
10 12 |
2016 |
Almaz Nagaev Karina Gareeva |
Danil Ogorodnikov Giorgia Strazieri |
Roman Bozhko Sara Morandini |
— 12. Hana Křížová |
4 4 |
8/16 8/16 |
28 22 |
2017 |
|
|
|
|
|||
2018 |
|
|
|
|
Bouldering B
rok | zlato | stříbro | bronz | další pořadí | finále | semi | počet |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2013 |
Matic Kotar Janja Garnbret |
Stefano Carnati Franziska Sterrer |
Jules Nicouleau Bourles Sara Lukic |
35. Pavel Krutil 20. Veronika Šimková |
6 6 |
— — |
37 39 |
2014 |
Matic Kotar Janja Garnbret |
Dominik Haertl Jelena Krasovská |
Dominic Vincent Pyrene Santal |
23. Jakub Konečný 31.—32. Sabina Večeřová |
6 6 |
— — |
42 37 |
2015 |
Petar Ivanov Giorgia Tesio |
Filip Schenk Jelena Krasovská |
Matteo Manzoni Pyrene Santal |
— — |
8 8 |
— — |
27 30 |
2016 |
Sam Avezou Celina Schoibl |
Markus Gillberg Laura Rogora |
Nathan Martin Sandra Lettner |
37. Kryštof Kotyz 36. Natálie Tuzová |
6 7 |
— — |
39 38 |
2017 |
|
|
|
|
|||
2018 |
|
|
|
|
Nejúspěšnější medailisté
Chlapci
Jméno | Celkem | Junioři | Kat. A | Kat. B | Disciplíny | Období |
---|---|---|---|---|---|---|
Alexandr Šikov | 3/0/0 | rychlost | 2012-2015 | |||
Domen Škofic | 2/1/0 |
|
— | — | obtížnost bouldering |
2012-2013 2013 |
Hannes Puman | 2/1/0 | — | obtížnost | 2013-2016 | ||
Stefano Carnati | 2/1/0 | — |
- |
|
obtížnost bouldering |
2013-2015 2013 |
Dívky
Jméno | Celkem | Juniorky | Kat. A | Kat. B | Disciplíny | Období |
---|---|---|---|---|---|---|
Janja Garnbret | 6/0/0 |
|
|
obtížnost bouldering |
2013-2015 | |
Jessica Pilz | 4/3/0 | — | obtížnost, bouldering | 2012-2015 | ||
Staša Gejo | 2/2/1 | obtížnost, bouldering | 2012-2016 | |||
Anak Verhoeven | 1/2/1 | — | obtížnost | 2012-2015 |
Čeští Mistři a medailisté
Šampionát | Disciplína | Kategorie | Lezec/lezkyně | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|---|---|---|
MEJ 2015 | Rychlost | Kat. B | Matěj Burian | |||
MEJ 2016 | Obtížnost | Kat. A | Jakub Konečný | |||
MEJ 2018 | Obtížnost | Junioři | Jakub Konečný |
Medaile podle zemí
Země | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | celkem | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Rusko | 7 | 12 | 8 | 15 | 15 | 57 | ||
2. | Rakousko | 6 | 10 | 10 | 4 | 9 | 39 | ||
3. | Francie | 7 | 6 | 6 | 7 | 11 | 37 | ||
4. | Itálie | 4 | 3 | 9 | 8 | 9 | 33 | ||
5. | Slovinsko | 1 | 7 | 7 | 4 | 2 | 21 | ||
6. | Ukrajina | 2 | 4 | 3 | 2 | 11 | |||
6. | Švýcarsko | 2 | 3 | 3 | 3 | 11 | |||
8. | Německo | 3 | 2 | 3 | 8 | ||||
9. | Polsko | 3 | 2 | 1 | 1 | 7 | |||
10. | Belgie | 2 | 2 | 1 | 1 | 6 | |||
11. | Švédsko | 1 | 1 | 3 | 5 | ||||
11. | Spojené království | 1 | 3 | 1 | 5 | ||||
13. | Srbsko | 1 | 1 | 1 | 3 | ||||
14. | Španělsko | 1 | 1 | 2 | |||||
14. | Česko | 1 | 1 | 2 | |||||
16. | Izrael | 1 | 1 | ||||||
16. | Norsko | 1 | 1 | ||||||
16. | Bulharsko | 1 | 1 | ||||||
18 | celkem | 36 | 54 | 54 | 54 | 54 | 252 |
Vítězové podle zemí
Země | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | celkem | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Rusko | 3 | 6 | 3 | 4 | 5 | 21 | ||
2. | Rakousko | 5 | 3 | 4 | 1 | 2 | 15 | ||
3. | Slovinsko | 1 | 3 | 3 | 4 | 1 | 12 | ||
4. | Francie | 3 | 2 | 10 | |||||
5. | Itálie | 1 | 1 | 2 | 3 | 7 | |||
6. | Švédsko | 1 | 1 | 1 | 3 | ||||
7. | Ukrajina | 1 | 1 | 2 | |||||
7. | Belgie | 1 | 1 | 2 | |||||
7. | Polsko | 1 | 1 | 2 | |||||
7. | Německo | 1 | 1 | 2 | |||||
7. | Švýcarsko | 2 | 2 | ||||||
7. | Česko | 1 | 1 | 2 | |||||
13. | Srbsko | 1 | 1 | ||||||
13. | Spojené království | 1 | 1 | ||||||
13. | Španělsko | 1 | 1 | ||||||
13. | Bulharsko | 1 | 1 | ||||||
16 | celkem | 12 | 18 | 18 | 18 | 18 | 84 |
Odkazy
Reference
- ↑ IFSC: výsledky MEJ 2012 obtížnost a rychlost
- ↑ IFSC: výsledky MEJ 2013 bouldering
- ↑ IFSC: výsledky MEJ 2013 obtížnost a rychlost
- ↑ IFSC: výsledky MEJ 2014 obtížnost a rychlost
- ↑ IFSC: výsledky MEJ 2014 bouldering
- ↑ IFSC: výsledky MEJ 2015 obtížnost a rychlost
- ↑ IFSC: výsledky MEJ 2015 bouldering
- ↑ IFSC: výsledky MEJ 2016 bouldering
- ↑ IFSC: výsledky MEJ 2016 obtížnost a rychlost
- ↑ IFSC: výsledky MEJ 2017 obtížnost a rychlost
- ↑ IFSC: výsledky MEJ 2017 bouldering
- ↑ IFSC: výsledky MEJ 2018 obtížnost a rychlost
- ↑ IFSC: výsledky MEJ 2017 bouldering
Související články
- Mezinárodní federace sportovního lezení (IFSC)
- Český horolezecký svaz (ČHS)
- Mistrovství Evropy juniorů v ledolezení (MEJ pro zimní discilpíny)
- Mistrovství Evropy ve sportovním lezení (ME)
- Akademické mistrovství Evropy ve sportovním lezení (AME)
- Mistrovství České republiky mládeže v soutěžním lezení (MČRM)
Literatura
- Ročenky ČHS (2012-)
- časopisy Montana
- časopisy Lidé a hory
Externí odkazy
- Český horolezecký svaz — Soutěžní lezení
- Kalendář mezinárodních závodů IFSC
- Závodní pravidla IFSC 2013
- Závodní pravidla IFSC 2015