Český lev 2023
Český lev 2023 | |
---|---|
Informace | |
Místo konání | Rudolfinum, Praha |
Datum | 9. března 2024 |
Moderátor | Marek Eben |
Nominace a ceny | |
Nejvíce nominací | Bratři (15) |
◄ 2022 | 2024 ► |
Český lev 2023 je 31. ročník cen České filmové a televizní akademie Český lev. Slavnostní ceremoniál vyhlášení cen se uskuteční v sobotu 9. března 2024 v pražském Rudolfinu; v přímém přenosu jej bude vysílat Česká televize na programu ČT1. Ceremoniál bude uvádět Marek Eben.[1] Nejvyšší počet 15 nominací získal film Bratři.
Ceny a nominace
Nejlepší celovečerní film
- Bratři
- Němá tajemství
- Přišla v noci
- Tancuj Matyldo
- Úsvit
Nejlepší dokumentární film
- BLIX NOT BOMBS – režie Greta Stocklassa
- Moje nebe je horší než tvoje peklo – režie Kateřina Dudová
- Návštěvníci – režie Veronika Lišková
- Velké nic – režie Vít Klusák, Marika Pecháčková
- Všechno dobře dopadne – režie Miroslav Janek
Nejlepší režie
- Bratři – Tomáš Mašín
- Němá tajemství – Tomáš Mašín
- Přišla v noci – Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar
- Tancuj Matyldo – Petr Slavík
- Úsvit – Matěj Chlupáček
Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli
- Bratři – Tatiana Dyková
- Němá tajemství – Jana Plodková
- Přišla v noci – Simona Peková
- Tancuj Matyldo – Regina Rázlová
- Úsvit – Eliška Křenková
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli
- Bratři – Oskar Hes
- Bratři – Jan Nedbal
- Citlivý člověk – David Prachař
- Tancuj Matyldo – Karel Roden
- Volha – Kryštof Hádek
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli
- Bratři – Karolína Lea Nováková
- Její tělo – Denisa Barešová
- Němá tajemství – Milena Steinmasslová
- Přišla v noci – Annette Nesvadbová
- Úsvit – Martha Issová
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli
- Bod obnovy – Václav Neužil
- Bratři – Stefan Konarske
- Přišla v noci – Jiří Rendl
- Tancuj Matyldo – Antonio Šoposki
- Volha – Tomáš Jeřábek
Nejlepší scénář
- Bratři – Marek Epstein
- Němá tajemství – Alice Nellis
- Přišla v noci – Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar
- Tancuj Matyldo – Nataša Slavíková, Petr Slavík
- Úsvit – Miro Šifra
Nejlepší kamera
- Bod obnovy – Filip Marek
- Bratři – Friede Clausz
- Citlivý člověk – Dušan Hursa
- Němá tajemství – Anna Smoroňová
- Úsvit – Martin Douba
Nejlepší střih
- Bod obnovy – Jaroslav Kamiński
- Bratři – Petr Turyna
- Němá tajemství – Michal Hýka, Filip De Pina
- Přišla v noci – Jakub Vansa
- Úsvit – Pavel Hrdlička
Nejlepší zvuk
- Bod obnovy – Lukáš Ujčík, Samuel Jurkovič, Jan Šulcek
- Bratři – David Titěra, Viktor Ekrt
- Přišla v noci – Michaela Patríková
- Tonda, Slávka a kouzelné světlo – Péter Benjámin Lukács
- Úsvit – Pavel Rejholec, Peter Hilčanský, Tomáš Zůbek
Nejlepší hudba
- Bod obnovy – Jan Šléška
- Bratři – Karel Havlíček
- Citlivý člověk – Jonatan Pjoni Pastirčák
- Tancuj Matyldo – Michal Pavlíček
- Úsvit – Simon Goff
Nejlepší filmová scénografie
- Bod obnovy – Ondřej Lipenský
- Bratři – Milan Býček
- Citlivý člověk – Stella Šonková
- Úsvit – Henrich Boráros
- Volha – Jan Vlasák
Nejlepší kostýmy
- Bod obnovy – Ivan Stekla, Eliška Krejzová
- Bratři – Ján Kocman
- Služka – Katarína Štrbová Bieliková
- Úsvit – Jarmila Dunděrová
- Volha – Vladimíra Pachl Fomínová
Nejlepší masky
- Bod obnovy – Vladimír Wittgruber
- Bratři – Adéla Anděla Bursová
- Citlivý člověk – Andrea Štrbová
- Úsvit – Lenka Nosková, Martin Jankovič
- Volha – Martin Valeš, Jana Bílková, Martin Větrovec
Nejlepší animovaný film
- Deniska umřela – Philippe Kastner
- Electra – Daria Kashcheeva
- Tonda, Slávka a kouzelné světlo – Filip Pošivač
Nejlepší krátký film
- Atestace – Jan Hecht
- Jsme v tom spolu – Anna Wowra
- Osmý den – Petr Pylypčuk
Nejlepší televizní film nebo minisérie
- Cesta do tmy (TV film, Česká televize) – režie Jiří Svoboda
- Docent (minisérie, Česká televize) – režie Jiří Strach
- Matematika zločinu (minisérie, TV Nova) – režie Peter Bebjak
Nejlepší televizní seriál
- #annaismissing (Fameplay.tv) – režie Pavel Soukup
- Dobré ráno, Brno! (Česká televize) – režie Jan Prušinovský
- Volha (Česká televize) – režie Jan Pachl
Cena Magnesia za nejlepší studentský film
- Deniska umřela – Philippe Kastner
- Doprovázení – Vojtěch Konečný
- Electra – Daria Kashcheeva
- Jsme v tom spolu – Anna Wowra
- Osmý den – Petr Pylypčuk
Mimořádný přínos české kinematografii
Mimořádný počin v oblasti audiovize
Nejlepší filmový plakát
nestatutární cena
- Němá tajemství – Robert V. Novák, Zuzana Burgrová
- Brutální vedro – Lara Rajniš, Denisa Müllerová
- Chybění – Šimon Marek, Matyáš Švejdík
- Přišla v noci – Bohdan Heblík
- Úsvit – Desi Moore
Cena filmových fanoušků
nestatutární cena
- Bod obnovy – režie Robert Hloz
Odkazy
Reference
- ↑ Bratři (film, 2023). iDNES.cz [online]. 2024-01-15 [cit. 2024-01-15]. Dostupné online.